Wissota Late Model Challenge Series

Next Event

Schedule TBA

5/29/2021 - Rice Lake Speedway

5/29/2021 - Rice Lake Speedway

Rice Lake, WI

26 entries

WISSOTA Late Model


Structural Buildings A Feature 1 (40 Laps): 1. 11-Pat Doar[1]; 2. 28M-Jimmy Mars[2]; 3. 11G-James Giossi[4]; 4. 44-Darrell Nelson[3]; 5. 55C-Chad Mahder[7]; 6. 22E-Kevin Eder[5]; 7. 519-Steve Laursen[6]; 8. 27-Jake Redetzke[8]; 9. 85-John Kaanta[11]; 10. 11N-Denver Nickeson[10]; 11. 31-Travis Budisalovich[14]; 12. 6M-Jeff Massingill[18]; 13. 22P-Nick Panitzke[15]; 14. 28-Sam Mars[20]; 15. 68-Mike Prochnow[21]; 16. 24M-Cody Martin[24]; 17. 92-Aaron Wilson[16]; 18. 95-Shawn Carlson[17]; 19. 89-Scott Meeds[25]; 20. (DNF) 71JR-Buddy Hanestad[12]; 21. (DNF) 1 2-Bryce Sward[22]; 22. (DNF) 58-AJ Diemel[19]; 23. (DNF) 12-Chad Becker[13]; 24. (DNF) 2-Dave Mass[9]; 25. (DNS) 51-Randy Gullixson; 26. (DNS) 22-Sam Motzer

Joe Provo Racewear Heat 1 (12 Laps): 1. 519-Steve Laursen[1]; 2. 28M-Jimmy Mars[5]; 3. 11N-Denver Nickeson[3]; 4. 71JR-Buddy Hanestad[4]; 5. 85-John Kaanta[7]; 6. 58-AJ Diemel[6]; 7. 28-Sam Mars[8]; 8. 1 2-Bryce Sward[9]; 9. (DNS) 22-Sam Motzer

Dirt Track Supply Heat 2 (12 Laps): 1. 55C-Chad Mahder[1]; 2. 44-Darrell Nelson[7]; 3. 27-Jake Redetzke[5]; 4. 22E-Kevin Eder[6]; 5. 92-Aaron Wilson[3]; 6. 22P-Nick Panitzke[8]; 7. 95-Shawn Carlson[9]; 8. (DNF) 51-Randy Gullixson[2]; 9. (DNF) 89-Scott Meeds[4]

Best Western Hotel Resorts Heat 3 (12 Laps): 1. 11-Pat Doar[1]; 2. 11G-James Giossi[8]; 3. 2-Dave Mass[2]; 4. 12-Chad Becker[4]; 5. 31-Travis Budisalovich[6]; 6. 6M-Jeff Massingill[5]; 7. 68-Mike Prochnow[7]; 8. 24M-Cody Martin[3]

16 entries

WISSOTA Super Stock


A Feature 1 (20 Laps): 1. 46-Simon Wahlstrom[2]; 2. 1E-Eric Olson[5]; 3. 24-Andy Grymala[7]; 4. 40-Nick Traynor[6]; 5. 245-James Cimfl[3]; 6. 67-Josh Bach[4]; 7. 20*-Andrew Davis[1]; 8. 77-Josh Saunders[12]; 9. 01-Michael Anderson[10]; 10. 06-Scott Pittman[13]; 11. (DNF) 28-Josh Cappo[14]; 12. (DNF) 22-Robert Holmstrom Jr[15]; 13. (DNF) 14X-Leslie Leu[11]; 14. (DNF) XJR-Austin Workman[9]; 15. (DNF) 71-Brandon Clemens[8]; 16. (DNS) 18-Willie Johnsen Jr

Heat 1 (10 Laps): 1. 1E-Eric Olson[4]; 2. 46-Simon Wahlstrom[2]; 3. 71-Brandon Clemens[8]; 4. 20*-Andrew Davis[1]; 5. XJR-Austin Workman[7]; 6. 14X-Leslie Leu[5]; 7. (DNF) 22-Robert Holmstrom Jr[3]; 8. (DNF) 18-Willie Johnsen Jr[6]

Heat 2 (10 Laps): 1. 24-Andy Grymala[1]; 2. 245-James Cimfl[7]; 3. 40-Nick Traynor[3]; 4. 67-Josh Bach[2]; 5. 01-Michael Anderson[4]; 6. 77-Josh Saunders[6]; 7. 06-Scott Pittman[8]; 8. 28-Josh Cappo[5]

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme