Wissota Late Model Challenge Series

9/13/2023 - I-94 Speedway

9/13/2023 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

2023 Structural Buildings WISSOTA Late Model Challenge Series Season Championship

Classes

  • WISSOTA Late Model44 entries
    • Wissota Late Model Challenge Series
  • WISSOTA Super Stock41 entries
  • A Modifieds

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Structural Buildings Inc

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
2 4 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
3 8 28D Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 5
4 5 420 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 1
5 12 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 7
6 6 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
7 10 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
8 3 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -5
9 16 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 7
10 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -9
11 7 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -4
12 17 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 5
13 13 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND -
14 15 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 1
15 22 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 7
16 14 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -2
17 9 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -8
18 25 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 7
19 24 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 5
20 19 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
21 23 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
22 20 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -2
23 18 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -5
24 11 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -13
25 DNF 21 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND -4
15 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
2 1 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
3 4 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
Top 3 transfer
4 5 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 1
5 3 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -2
6 9 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 3
7 6 18C Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
8 10 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
9 7 15 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND -2
10 8 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -2
11 12 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD 1
12 13 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 1
13 14 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
DNS 11 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT -
15 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
2 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -1
3 5 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 2
Top 3 transfer
4 3 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -1
5 4 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
6 6 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -
7 10 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 3
8 7 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
9 11 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN 2
10 8 18 Josh Rieck Josh Rieck Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
11 DNF 14 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN 3
DNS 12 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -
DNS 9 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -
DNS 13 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -
10 Laps

Heat 1Garage Tech X Treme

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 420 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 1
2 4 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
3 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -2
4 6 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 2
5 3 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
6 5 18C Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
7 8 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 1
8 9 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 1
9 DNF 7 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -2
10 Laps

Heat 2Marv's Trailers

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 1 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -1
3 4 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 1
4 5 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
5 3 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -2
6 9 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 3
7 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -1
8 7 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN -1
9 8 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
10 Laps

Heat 3QFR,com

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28D Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -
2 3 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
3 2 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
4 6 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 2
5 4 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND -1
6 5 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -1
7 9 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 2
8 8 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD -
9 DNF 7 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -2
10 Laps

Heat 4Velocita

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 1
2 4 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
3 5 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND 2
4 8 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 4
5 7 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
6 6 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
7 DNF 9 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
8 DNF 1 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT -7
DQ 3 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
10 Laps

Heat 5Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
2 4 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
3 6 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
4 3 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
5 5 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
6 1 15 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND -5
7 8 18 Josh Rieck Josh Rieck Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
8 DNF 7 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -1
3 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 16.383
2 9 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 16.747
3 6 420 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 16.792
4 8 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 16.806
5 4 18C Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 16.836
6 3 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 16.839
7 1 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 16.855
8 2 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 17.276
9 5 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 20.301
3 Laps

Qualifying 2

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 16.289
2 9 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 16.621
3 4 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 16.757
4 1 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 16.928
5 3 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 16.991
6 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 17.229
7 7 24 Mike Hart Mike Hart Dent, MN Dent, MN 17.701
8 5 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD 17.904
9 2 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 18.091
3 Laps

Qualifying 3

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 21S John Seng John Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 16.731
2 5 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 16.751
3 2 85G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 16.760
4 9 28D Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 16.927
5 6 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD 16.947
6 1 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 16.991
7 3 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN 17.528
8 8 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD 17.843
9 4 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN
3 Laps

Qualifying 4

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 16.783
2 4 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN 16.964
3 2 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 17.015
4 8 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT 17.111
5 5 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND 17.165
6 6 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 17.318
7 7 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 17.776
8 3 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 18.148
9 9 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 30.475
3 Laps

Qualifying 5

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 16.509
2 1 7S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 17.123
3 8 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 17.198
4 4 15 Amelia Eisenschenk Amelia Eisenschenk Fargo, ND Fargo, ND 17.236
5 7 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 17.248
6 3 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 17.279
7 2 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN 18.904
8 5 18 Josh Rieck Josh Rieck Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 26.665

WISSOTA Super Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 3
2 6 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 4
3 1 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -2
4 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
5 2 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -3
6 8 19 Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 2
7 9 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 2
8 3 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -5
9 10 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 1
10 14 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
11 12 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
12 16 19H Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN 4
13 13 67S Casey Steffenson Casey Steffenson Great Falls, MT Great Falls, MT -
14 7 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -7
15 15 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN -
16 11 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -5
17 17 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN -
18 23 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 5
19 20 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 1
20 18 17J Matt Johnson Matt Johnson Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
21 21 2G Nathan Grehl Nathan Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD -
22 22 67X Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -
23 19 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN -4
24 DNF 24 32* Bodie Smith Bodie Smith Bozeman, MT Bozeman, MT -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 7
2 1 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD -1
3 6 19 Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 3
4 4 67X Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -
5 9 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN 4
6 7 67 Austin Arbogast Austin Arbogast Huron, SD Huron, SD 1
7 5 79M Josh Roggatz Josh Roggatz Montevideo, MN Montevideo, MN -2
8 DNF 3 0 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -5
9 DNF 2 14J Jayden Friauf Jayden Friauf Willmar, MN Willmar, MN -7
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
2 2 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -
3 4 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN 1
4 3 2G Nathan Grehl Nathan Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD -1
5 5 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
6 8 55 Gary Husmann Gary Husmann Litchfield, MN Litchfield, MN 2
7 7 33S Stewart Schipke Stewart Schipke Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
8 6 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -2
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -
2 8 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 6
3 5 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
4 7 19H Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN 3
5 6 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 1
6 4 28* Bailey Rosch Bailey Rosch Alexandria, MN Alexandria, MN -2
7 DNF 3 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -4
8 DNF 2 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN -6
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
2 4 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 2
3 5 67S Casey Steffenson Casey Steffenson Great Falls, MT Great Falls, MT 2
4 1 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN -3
5 8 17J Matt Johnson Matt Johnson Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
6 3 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN -3
7 7 5* Andrew Hedtke Andrew Hedtke Grove City, MN Grove City, MN -
8 6 32M Jeremy Meirhofer Jeremy Meirhofer Belgrade, MT Belgrade, MT -2
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
2 2 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 5 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 1 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI -3
5 3 32* Bodie Smith Bodie Smith Bozeman, MT Bozeman, MT -2
6 7 9K Kolby Kiehl Kolby Kiehl Barron, WI Barron, WI 1
7 8 71T Justin Tammen Justin Tammen Clara City, MN Clara City, MN 1
8 6 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2

Points

Latest Photos

Structural Buildings
Freightliner
Momentum Truck Group
Western Star
Garage-Tech X-Treme
Wehrs
Napa Auto Parts
Shaw Trucking
Collins Brothers Towing
Hiller Auction
Olsen Custom Farms
ServPro
Raceceiver
MyRacePass
AT21 Racing