Wissota Late Model Challenge Series

Next Event

Schedule TBA

7/8/2022 - Brown County Speedway

7/8/2022 - Brown County Speedway

Aberdeen, SD

Structural Buildings WISSOTA Late Model Challenge Series

Classes

  • WISSOTA Late Model44 entries
    • Wissota Late Model Challenge Series

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Structural Buildings Inc.

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
2 7 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD 5
3 23 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 20
4 1 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -3
5 19 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 14
6 5 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
7 6 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
8 21 2S Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 13
9 4 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -5
10 10 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -
11 20 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 9
12 22 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 10
13 14 4 Justin Boomsma Justin Boomsma Huron, SD Huron, SD 1
14 25 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 11
15 8 73M David Carlson David Carlson Huron, SD Huron, SD -7
16 3 18G Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -13
17 24 27R Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 7
18 18 22 Charlie McKenna Charlie McKenna Ames, IA Ames, IA -
19 DNF 9 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -10
20 DNF 13 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -7
21 DNF 15 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -6
22 DNF 16 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD -6
23 DNF 17 12F Greg Friestad Greg Friestad Valley City, ND Valley City, ND -6
24 DNF 11 16 Thomas Weisgram Thomas Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD -13
25 DNF 12 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -13
DNS 26 5M Tyler McDonald Tyler McDonald Huron, SD Huron, SD -
12 Laps

B Feature 1ERMA

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Charlie McKenna Charlie McKenna Ames, IA Ames, IA 1
2 1 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
Top 2 transfer
3 4 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 1
4 5 52X David McDonald David McDonald Huron, SD Huron, SD 1
5 3 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD -2
6 6 9A Steve Anderson Steve Anderson Emerado, ND Emerado, ND -
7 13 11 Denver Nickeson Denver Nickeson Veblen, SD Veblen, SD 6
8 8 27R Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -
9 7 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
10 9 E85 Jason Strand Jason Strand Portland, ND Portland, ND -1
11 11 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
DNS 10 71 Scott Olson Scott Olson Watertown, SD Watertown, SD -
DNS 12 11B Ben Mickelson Ben Mickelson Jamestown, ND Jamestown, ND -
12 Laps

B Feature 2Structural Buildings Inc.

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
2 3 2S Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
Top 2 transfer
3 4 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
4 6 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 2
5 1 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -4
6 7 32W Pat Weisgram Pat Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
7 8 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND 1
8 12 51 Justin Karlen Justin Karlen Howard, SD Howard, SD 4
9 13 37JR Morgan Ward Grosz Morgan Ward Grosz Watertown, SD Watertown, SD 4
10 9 03 Dave Thomas Dave Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
11 DNF 10 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
12 DNF 5 32J3 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -7
DNS 11 11M Paul Mueller Paul Mueller Bismarck, ND Bismarck, ND -
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 2 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -
3 5 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 2
4 3 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -1
5 4 22 Charlie McKenna Charlie McKenna Ames, IA Ames, IA -1
6 8 12F Greg Friestad Greg Friestad Valley City, ND Valley City, ND 2
7 9 2S Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
8 10 32J3 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 2
9 11 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 2
10 7 03 Dave Thomas Dave Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
11 DNF 6 11 Denver Nickeson Denver Nickeson Veblen, SD Veblen, SD -5
12 Laps

Heat 2AllStar Trophies and Awards

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -
2 2 16 Thomas Weisgram Thomas Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
3 7 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
4 4 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -
5 3 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -2
6 5 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -1
7 10 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
8 6 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -2
9 11 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN 2
10 9 71 Scott Olson Scott Olson Watertown, SD Watertown, SD -1
11 8 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
12 Laps

Heat 3Marv's Trailer Sales

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 73M David Carlson David Carlson Huron, SD Huron, SD 7
2 4 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 2
3 1 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -2
4 3 4 Justin Boomsma Justin Boomsma Huron, SD Huron, SD -1
5 6 20 Trevor Anderson Trevor Anderson Watertown, SD Watertown, SD 1
6 7 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD 1
7 2 9A Steve Anderson Steve Anderson Emerado, ND Emerado, ND -5
8 5 27R Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -3
9 11 32W Pat Weisgram Pat Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
10 10 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
11 DNF 9 37JR Morgan Ward Grosz Morgan Ward Grosz Watertown, SD Watertown, SD -2
12 Laps

Heat 4Structural Buildings Inc

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD 1
2 1 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -1
3 4 5M Tyler McDonald Tyler McDonald Huron, SD Huron, SD 1
4 8 18G Chase Gelling Chase Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
5 5 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
6 3 52X David McDonald David McDonald Huron, SD Huron, SD -3
7 9 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 2
8 7 E85 Jason Strand Jason Strand Portland, ND Portland, ND -1
9 DNF 6 51 Justin Karlen Justin Karlen Howard, SD Howard, SD -3

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme