Wissota Late Model Challenge Series

8/13/2021 - Red Cedar Speedway

8/13/2021 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

Structural Buildings WISSOTA Late Model Challenge Series

The 2021 Mahder 55 will be one for the record books as the Structural Buildings WISSOTA Late Model Challenge Series drivers race for $15k at the Red Cedar Speedway.

Classes

  • WISSOTA Late Model37 entries
    • Wissota Late Model Challenge Series
  • WISSOTA Super Stock16 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

55 Laps

A Feature 1Structural Buildings Inc.

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 5
2 1 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -1
3 5 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
4 8 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
5 9 15A Nick Anvelink Nick Anvelink Bonduel, WI Bonduel, WI 4
6 3 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -3
7 10 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 3
8 19 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 11
9 21 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 12
10 16 519 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 6
11 2 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -9
12 24 70 Justin Ritchie Justin Ritchie New London, WI New London, WI 12
13 11 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI -2
14 22 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 8
15 13 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
16 14 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -2
17 23 3 Brett Swedberg Brett Swedberg Shawano, WI Shawano, WI 6
18 26 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 8
19 DNF 4 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI -15
20 DNF 18 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -2
21 DNF 7 19 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -14
22 DNF 25 15 Steve Hucovski Steve Hucovski Corcoran, MN Corcoran, MN 3
23 DNF 12 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -11
24 DNF 15 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -9
25 DNF 20 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -5
26 DNF 17 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI -9
15 Laps

B Feature 1Richmond Gear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -
2 2 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
3 4 3 Brett Swedberg Brett Swedberg Shawano, WI Shawano, WI 1
Top 3 transfer
4 3 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -1
5 7 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
6 10 21XC Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN 4
7 5 89 Scott Meeds Scott Meeds Shell Lake, WI Shell Lake, WI -2
8 8 15 Steve Hucovski Steve Hucovski Corcoran, MN Corcoran, MN -
9 DNF 6 13 Mark Hessler Mark Hessler Menomonie, WI Menomonie, WI -3
10 DNF 9 44X Jarrett Loe Jarrett Loe Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
15 Laps

B Feature 2Race West Awards

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
2 3 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
3 8 70 Justin Ritchie Justin Ritchie New London, WI New London, WI 5
Top 3 transfer
4 6 81 Troy Springborn Troy Springborn Shawano, WI Shawano, WI 2
5 7 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 2
6 4 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -2
7 9 65 Jake Miller Jake Miller Somerset, WI Somerset, WI 2
8 1 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI -7
9 5 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -4
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 8
2 3 15A Nick Anvelink Nick Anvelink Bonduel, WI Bonduel, WI 1
3 10 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 7
4 1 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -3
5 4 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
6 5 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -1
7 7 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -
8 8 13 Mark Hessler Mark Hessler Menomonie, WI Menomonie, WI -
9 6 70 Justin Ritchie Justin Ritchie New London, WI New London, WI -3
10 2 44X Jarrett Loe Jarrett Loe Eau Claire, WI Eau Claire, WI -8
12 Laps

Heat 2Dirt Track Supply

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 19 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 1
2 1 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
3 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 3
4 7 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI 3
5 8 519 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 3
6 9 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 3
7 4 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -3
8 5 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -3
9 3 15 Steve Hucovski Steve Hucovski Corcoran, MN Corcoran, MN -6
12 Laps

Heat 3Best Western Hotel & Resorts

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI -
2 6 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN 4
3 4 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
4 7 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI 3
5 8 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI 3
6 9 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI 3
7 3 89 Scott Meeds Scott Meeds Shell Lake, WI Shell Lake, WI -4
8 DNF 5 65 Jake Miller Jake Miller Somerset, WI Somerset, WI -3
DNS 2 21XC Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN -
12 Laps

Heat 4Structural Buildings Inc

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -
2 8 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 6
3 3 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
4 7 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
5 2 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -3
6 5 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
7 6 3 Brett Swedberg Brett Swedberg Shawano, WI Shawano, WI -1
8 4 81 Troy Springborn Troy Springborn Shawano, WI Shawano, WI -4
9 9 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -

WISSOTA Super Stock

18 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 6
2 4 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI 2
3 3 55 Ron Mahder Ron Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
4 10 92 Tom Karis Tom Karis Menomonie, WI Menomonie, WI 6
5 6 20* Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
6 1 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -5
7 2 14L Dylan Leu Dylan Leu Medford, WI Medford, WI -5
8 12 10M Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI 4
9 14 77 Wayne Bignell Wayne Bignell Elkmound, WI Elkmound, WI 5
10 DNF 13 55S Derrike Suckow Derrike Suckow Glenwood City, WI Glenwood City, WI 3
11 DNF 5 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -6
12 DNF 11 77* Josh Saunders Josh Saunders Spooner, WI Spooner, WI -1
13 DNF 8 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -5
14 DNF 9 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI -5
DNS 15 15 Jonathan Dachel Jonathan Dachel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
DNS 16 26H Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
2 8 55 Ron Mahder Ron Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
3 2 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -1
4 5 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI 1
5 3 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI -2
6 7 77* Josh Saunders Josh Saunders Spooner, WI Spooner, WI 1
7 4 55S Derrike Suckow Derrike Suckow Glenwood City, WI Glenwood City, WI -3
8 DNF 6 15 Jonathan Dachel Jonathan Dachel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
2 7 20* Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI 5
3 4 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI 1
4 1 14L Dylan Leu Dylan Leu Medford, WI Medford, WI -3
5 8 92 Tom Karis Tom Karis Menomonie, WI Menomonie, WI 3
6 5 10M Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -1
7 6 77 Wayne Bignell Wayne Bignell Elkmound, WI Elkmound, WI -1
8 DNF 3 26H Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -5
All transfer

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme