Wissota Late Model Challenge Series

6/22/2018 - Brown County Speedway

6/22/2018 - Brown County Speedway

Aberdeen, SD

$2,000 to win WISSOTA Late Model Challenge Series

Classes

  • WISSOTA Late Model31 entries
  • WISSOTA Super Stock16 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Wollak Construction

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
2 6 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD 4
3 9 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 6
4 5 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
5 3 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -2
6 7 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
7 18 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 11
8 2 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -6
9 4 16 Thomas Weisgram Thomas Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD -5
10 10 2S Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
11 12 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
12 13 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD 1
13 15 52X David McDonald David McDonald Huron, SD Huron, SD 2
14 14 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -
15 11 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -4
16 8 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -8
17 16 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -1
18 19 32 Pat Weisgram Pat Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
19 17 14BM Quentin Myers Quentin Myers Pukwana, SD Pukwana, SD -2
20 21 1G Nick Grehl Nick Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD 1
21 25 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 4
22 24 11M Paul Mueller Paul Mueller Bismarck, ND Bismarck, ND 2
23 22 3X Lyndon Bolt Lyndon Bolt Rapid City, SD Rapid City, SD -1
24 23 88 Todd Fuerstenau Todd Fuerstenau Watertown, SD Watertown, SD -1
25 DNF 20 17 Tyler Lambert Tyler Lambert Bath, SD Bath, SD -5
15 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 32 Pat Weisgram Pat Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD 10
2 1 17 Tyler Lambert Tyler Lambert Bath, SD Bath, SD -1
3 2 1G Nick Grehl Nick Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD -1
4 10 3X Lyndon Bolt Lyndon Bolt Rapid City, SD Rapid City, SD 6
5 7 88 Todd Fuerstenau Todd Fuerstenau Watertown, SD Watertown, SD 2
6 5 11M Paul Mueller Paul Mueller Bismarck, ND Bismarck, ND -1
Top 6 transfer
7 8 69 Brandon Rekow Brandon Rekow Ellendale, ND Ellendale, ND 1
8 13 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
9 4 76 Troy Nothdurft Troy Nothdurft Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -5
10 DNF 3 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -7
11 DNF 9 9K Roger Bitz Roger Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
12 DNF 6 762 Blair Nothdurft Blair Nothdurft Renner, SD Renner, SD -6
13 DNF 12 63 Brandon Moser Brandon Moser Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -
2 3 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
3 2 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD -1
4 6 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
5 8 52X David McDonald David McDonald Huron, SD Huron, SD 3
6 5 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -1
7 4 3X Lyndon Bolt Lyndon Bolt Rapid City, SD Rapid City, SD -3
8 7 32 Pat Weisgram Pat Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
12 Laps

Heat 2Dirt Track Supply

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
2 2 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
3 8 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD 5
4 5 14BM Quentin Myers Quentin Myers Pukwana, SD Pukwana, SD 1
5 7 17 Tyler Lambert Tyler Lambert Bath, SD Bath, SD 2
6 3 762 Blair Nothdurft Blair Nothdurft Renner, SD Renner, SD -3
7 6 69 Brandon Rekow Brandon Rekow Ellendale, ND Ellendale, ND -1
8 DNF 4 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -4
12 Laps

Heat 3Richmond Gear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Thomas Weisgram Thomas Weisgram Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
2 3 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 1
3 4 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 1
4 7 2S Josh Skorczewski Josh Skorczewski Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
5 8 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND 3
6 6 76 Troy Nothdurft Troy Nothdurft Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -
7 5 88 Todd Fuerstenau Todd Fuerstenau Watertown, SD Watertown, SD -2
8 1 63 Brandon Moser Brandon Moser Aberdeen, SD Aberdeen, SD -7
12 Laps

Heat 4Hoosier Tire

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
2 2 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
3 1 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD -2
4 5 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
5 4 1G Nick Grehl Nick Grehl Hitchcock, SD Hitchcock, SD -1
6 6 11M Paul Mueller Paul Mueller Bismarck, ND Bismarck, ND -
7 7 9K Roger Bitz Roger Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -

WISSOTA Super Stock

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 6
2 8 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 6
3 9 15 Taylor Schmidt Taylor Schmidt Bath, SD Bath, SD 6
4 3 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD -1
5 6 14 Shane Brick Shane Brick Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
6 5 33 Stewart Schipke Stewart Schipke Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
7 2 57 Patrick Adler Patrick Adler Aberdeen, SD Aberdeen, SD -5
8 1 7D Delwain Lehr Delwain Lehr Bath, SD Bath, SD -7
9 14 40 Shawn Schnabel Shawn Schnabel Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
10 12 3L Andrew Lehr Andrew Lehr Roscoe, SD Roscoe, SD 2
11 10 65C Luis Chavez Luis Chavez Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
12 15 19 Kyle Elsen Kyle Elsen Bath, SD Bath, SD 3
13 11 65 Dave Brooker Dave Brooker Tulare, SD Tulare, SD -2
14 16 09 Jaimie Swanson Jaimie Swanson Florence, SD Florence, SD 2
15 DNF 4 8 Shawn Malsam Shawn Malsam Aberdeen, SD Aberdeen, SD -11
16 DNF 13 48 Dave Thomas Dave Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 14 Shane Brick Shane Brick Aberdeen, SD Aberdeen, SD 6
2 6 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 4
3 5 57 Patrick Adler Patrick Adler Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
4 1 7D Delwain Lehr Delwain Lehr Bath, SD Bath, SD -3
5 4 15 Taylor Schmidt Taylor Schmidt Bath, SD Bath, SD -1
6 8 65 Dave Brooker Dave Brooker Tulare, SD Tulare, SD 2
7 2 48 Dave Thomas Dave Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -5
8 DNF 3 19 Kyle Elsen Kyle Elsen Bath, SD Bath, SD -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 8 Shawn Malsam Shawn Malsam Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
2 6 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD 4
3 7 10 Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 4
4 5 33 Stewart Schipke Stewart Schipke Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
5 8 65C Luis Chavez Luis Chavez Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
6 3 3L Andrew Lehr Andrew Lehr Roscoe, SD Roscoe, SD -3
7 DNF 4 40 Shawn Schnabel Shawn Schnabel Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
8 DNF 1 09 Jaimie Swanson Jaimie Swanson Florence, SD Florence, SD -7
All transfer

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme