Wissota Late Model Challenge Series

Next Event

Schedule TBA

5/5/2018 - Ogilvie Raceway

5/5/2018 - Ogilvie Raceway

Ogilvie, MN

Ogilvie Raceway $3,000 to win Series Race #1 of the WISSOTA Late Model Challenge Series

WISSOTA Late Models battle it out in the opening night of the 19th Annual WISSOTA Late Model Challenge Series that features 20 events in 2018. The winner will take home $3,000!

Classes

  • WISSOTA Late Model25 entries
  • WISSOTA Super Stock22 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Wollak Construction

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 4
2 7 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 5
3 2 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -1
4 9 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 5
5 19 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 14
6 23 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 17
7 3 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -4
8 13 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 5
9 12 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
10 4 44C Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -6
11 6 T18 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -5
12 22 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 10
13 8 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -5
14 18 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 4
15 15 UPI Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -
16 17 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 1
17 20 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 3
18 16 B0H Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI -2
19 21 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 2
20 11 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI -9
21 1 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -20
22 10 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -12
DNS 24 7W Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB -
DNS 25 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -
DQ 14 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7W Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB -
2 4 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 2
3 2 44C Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -1
4 3 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -1
5 5 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
6 6 B0H Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI -
7 7 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -
8 8 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
9 DNF 9 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
12 Laps

Heat 2Dirt Track Supply

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -
2 3 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 1
3 2 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
4 6 T18 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 2
5 5 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
6 4 UPI Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -2
7 7 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
8 8 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -
12 Laps

Heat 3Richmond Gear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 1
2 4 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 2
3 3 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -
4 5 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 1
5 8 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 3
6 6 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -
7 DNF 7 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -
8 DNF 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -7

WISSOTA Super Stock

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 8
2 4 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
3 6 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 3
4 7 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 3
5 12 17L Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN 7
6 14 F5 Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 8
7 1 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -6
8 13 4E Tanner Erickson Tanner Erickson Princeton, MN Princeton, MN 5
9 8 17W Ryan Wiome Ryan Wiome Center City, MN Center City, MN -1
10 20 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 10
11 3 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -8
12 10 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
13 15 89 Brett Johnson Brett Johnson Milaca, MN Milaca, MN 2
14 18 01X Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI 4
15 2 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN -13
16 22 11K Davey Kruchten Davey Kruchten Burtrum, MN Burtrum, MN 6
17 5 15 Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -12
18 11 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -7
19 17 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN -2
20 16 32H Matthew Hammitt Matthew Hammitt Cloquet, MN Cloquet, MN -4
21 21 27M Bodhy Monserud Bodhy Monserud Ramsey, MN Ramsey, MN -
22 19 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 4
2 2 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -
3 8 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN 5
4 3 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -1
5 7 4E Tanner Erickson Tanner Erickson Princeton, MN Princeton, MN 2
6 4 32H Matthew Hammitt Matthew Hammitt Cloquet, MN Cloquet, MN -2
7 DNF 1 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -6
8 DNF 6 11K Davey Kruchten Davey Kruchten Burtrum, MN Burtrum, MN -2
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17W Ryan Wiome Ryan Wiome Center City, MN Center City, MN -
2 3 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 1
3 4 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
4 2 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -2
5 6 F5 Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
6 7 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
7 5 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN -2
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
2 1 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -1
3 4 15 Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
4 7 17L Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN 3
5 6 89 Brett Johnson Brett Johnson Milaca, MN Milaca, MN 1
6 5 01X Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -1
7 DNF 3 27M Bodhy Monserud Bodhy Monserud Ramsey, MN Ramsey, MN -4
All transfer

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme