Wissota Late Model Challenge Series

5/26/2018 - Viking Speedway

5/26/2018 - Viking Speedway

Alexandria, MN

Memorial Weekend - $2,000 to win WISSOTA Late Model Challenge Series

TONIGHT'S ORDER OF EVENTS
Heats
Pure Stock
Street Stock
Limited Late Model
Late Model
Modified
Super Stock
Late Model B Feature
Intermission
Pure Stock Feature
Street Stock Feature
LLM Feature
Modified Feature
Late Model Feature
Super Stock Feature

Classes

  • WISSOTA Late Model29 entries
  • WISSOTA Super Stock19 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

30 Laps

A Feature 1Wollak Construction

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 7W Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 6
2 2 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -
3 1 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -2
4 10 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 6
5 3 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -2
6 15 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 9
7 6 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND -1
8 11 T18 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 3
9 19 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 10
10 5 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -5
11 9 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -2
12 12 44C Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -
13 23 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 10
14 20 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 6
15 4 B0H Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI -11
16 18 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 2
17 13 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -4
18 21 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 3
19 17 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -2
20 22 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
21 14 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -7
22 16 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN -6
23 24 44P Brad Parson Brad Parson Long Prairie, MN Long Prairie, MN 1
24 DNF 25 3W Clarence Washburn Clarence Washburn Hector, MN Hector, MN 1
DQ 8 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
2 3 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
3 5 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
4 4 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
5 9 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 4
6 2 44P Brad Parson Brad Parson Long Prairie, MN Long Prairie, MN -4
Top 6 transfer
7 7 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -
8 6 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -2
9 8 3W Clarence Washburn Clarence Washburn Hector, MN Hector, MN -1
DNS 10 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -
DNS 11 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7W Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 3
2 1 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -1
3 2 44C Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -1
4 6 T18 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 2
5 10 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 5
6 8 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
7 3 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -4
8 7 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
9 9 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -
10 5 3W Clarence Washburn Clarence Washburn Hector, MN Hector, MN -5
12 Laps

Heat 2Dirt Track Supply

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
2 6 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 4
3 10 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 7
4 8 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 4
5 4 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -1
6 5 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -1
7 9 11G James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 2
8 DNF 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -7
9 DNF 3 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -6
10 DNF 7 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -3
12 Laps

Heat 3Richmond Gear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 B0H Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI -
2 6 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 4
3 5 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
4 3 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -1
5 7 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 2
6 8 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN 2
7 2 44P Brad Parson Brad Parson Long Prairie, MN Long Prairie, MN -5
8 9 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
9 4 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -5

WISSOTA Super Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
2 5 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 3
3 6 21 Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 3
4 4 79 Jason Cook Jason Cook Brandon, MN Brandon, MN -
5 3 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN -2
6 11 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 5
7 2 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN -5
8 10 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN 2
9 8 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -1
10 16 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 6
11 15 2H Bryan Hellerman Bryan Hellerman Parkers Prairie, MN Parkers Prairie, MN 4
12 17 2HH Oren Hoeper Oren Hoeper Dalton, MN Dalton, MN 5
13 12 50 Roger Host Roger Host Watkins, MN Watkins, MN -1
14 9 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN -5
15 1 11K Davey Kruchten Davey Kruchten Burtrum, MN Burtrum, MN -14
16 18 12T Trent Brutger Trent Brutger Watkins, MN Watkins, MN 2
17 DNF 19 12 Scott Lonneman Scott Lonneman Benson, MN Benson, MN 2
18 DNF 13 47 Donna Schmidt Donna Schmidt Annndale, MN Annndale, MN -5
19 DNF 14 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -5
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 5
2 2 79 Jason Cook Jason Cook Brandon, MN Brandon, MN -
3 1 11K Davey Kruchten Davey Kruchten Burtrum, MN Burtrum, MN -2
4 4 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN -
5 5 47 Donna Schmidt Donna Schmidt Annndale, MN Annndale, MN -
6 7 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 1
7 3 12T Trent Brutger Trent Brutger Watkins, MN Watkins, MN -4
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 3
2 2 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -
3 3 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN -
4 5 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 1
5 1 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -4
6 6 2HH Oren Hoeper Oren Hoeper Dalton, MN Dalton, MN -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN -
2 3 21 Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 1
3 2 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN -1
4 4 50 Roger Host Roger Host Watkins, MN Watkins, MN -
5 6 2H Bryan Hellerman Bryan Hellerman Parkers Prairie, MN Parkers Prairie, MN 1
6 DNF 5 12 Scott Lonneman Scott Lonneman Benson, MN Benson, MN -1
All transfer

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme