Wissota Late Model Challenge Series

5/27/2017 - Viking Speedway

5/27/2017 - Viking Speedway

Alexandria, MN

$3,000 to win Shaw Trucking Challenge Series

Classes

  • WISSOTA Late Model37 entries
  • WISSOTA Super Stock16 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
2 5 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
3 7 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 4
4 12 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 8
5 14 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 9
6 3 73 Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN -3
7 6 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -1
8 2 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -6
9 18 15 Donny Schatz Donny Schatz Fargo, ND Fargo, ND 9
10 9 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -1
11 15 7K Jason Krohn Jason Krohn Slayton, MN Slayton, MN 4
12 8 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -4
13 11 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -2
14 13 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -1
15 22 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 7
16 19 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 3
17 21 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
18 24 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB 6
19 20 42H Dustin Hapka Dustin Hapka Fargo, ND Fargo, ND 1
20 23 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 3
21 16 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -5
22 DNF 4 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -18
23 DNF 17 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -6
24 DNF 10 777 Aaron Krohn Aaron Krohn Slayton, MN Slayton, MN -14
25 DNF 25 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
2 4 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
3 2 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
Top 3 transfer
4 6 12N Rick Nelson Rick Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
5 3 44X Brad Parson Brad Parson Long Prairie, MN Long Prairie, MN -2
6 5 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -1
7 8 00 Robert Bladow Robert Bladow Cogswell, ND Cogswell, ND 1
8 7 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
9 9 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -
10 DNF 10 71M Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -
12 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 42H Dustin Hapka Dustin Hapka Fargo, ND Fargo, ND 2
2 4 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 2
3 1 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -2
Top 3 transfer
4 9 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 5
5 8 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Herman, MN Herman, MN 3
6 5 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -1
7 6 01 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -1
8 DNF 2 33X Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -6
DNS 7 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 1
2 8 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 6
3 5 777 Aaron Krohn Aaron Krohn Slayton, MN Slayton, MN 2
4 3 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -1
5 9 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 4
6 6 42H Dustin Hapka Dustin Hapka Fargo, ND Fargo, ND -
7 1 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -6
8 10 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
9 7 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -2
10 DNF 4 71M Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN -6
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
2 9 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 7
3 8 73 Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 5
4 4 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
5 6 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
6 5 44X Brad Parson Brad Parson Long Prairie, MN Long Prairie, MN -1
7 7 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -
8 2 01 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -6
9 DNF 3 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Herman, MN Herman, MN -6
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
2 2 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
3 8 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 5
4 4 15 Donny Schatz Donny Schatz Fargo, ND Fargo, ND -
5 5 33X Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -
6 9 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 3
7 7 12N Rick Nelson Rick Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
8 6 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -2
9 1 00 Robert Bladow Robert Bladow Cogswell, ND Cogswell, ND -8
10 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -
2 3 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 1
3 5 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
4 7 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 3
5 8 7K Jason Krohn Jason Krohn Slayton, MN Slayton, MN 3
6 9 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB 3
7 6 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -1
8 2 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -6
9 4 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -5

WISSOTA Super Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
2 2 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN -
3 1 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -2
4 8 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
5 3 97 Cody Overton Cody Overton Evans, GA Evans, GA -2
6 4 21 Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN -2
7 9 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
8 5 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN -3
9 6 3S Jon Stepan Jon Stepan Brandon, MN Brandon, MN -3
10 10 79 Jason Cook Jason Cook Brandon, MN Brandon, MN -
11 12 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 1
12 13 2H Bryan Hellerman Bryan Hellerman Parkers Prairie, MN Parkers Prairie, MN 1
13 15 15 Travis Vanderby Travis Vanderby Alexandria, MN Alexandria, MN 2
14 14 44 Chris Lynch Chris Lynch Alexandria, MN Alexandria, MN -
15 16 98 Jeremy Tyson Jeremy Tyson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
DNS 11 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 8 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
3 7 21 Trevor Saurer Trevor Saurer Dalton, MN Dalton, MN 4
4 2 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN -2
5 6 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 1
6 3 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN -3
7 5 2H Bryan Hellerman Bryan Hellerman Parkers Prairie, MN Parkers Prairie, MN -2
8 4 44 Chris Lynch Chris Lynch Alexandria, MN Alexandria, MN -4
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 5
2 1 71X Cory Tammen Cory Tammen Wolverton, MN Wolverton, MN -1
3 3 97 Cody Overton Cody Overton Evans, GA Evans, GA -
4 5 3S Jon Stepan Jon Stepan Brandon, MN Brandon, MN 1
5 8 79 Jason Cook Jason Cook Brandon, MN Brandon, MN 3
6 2 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -4
7 DNF 7 15 Travis Vanderby Travis Vanderby Alexandria, MN Alexandria, MN -
8 DNF 4 98 Jeremy Tyson Jeremy Tyson Alexandria, MN Alexandria, MN -4
All transfer

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme