Wissota Late Model Challenge Series

Next Event

Schedule TBA

6/4/2016 - Dakota State Fair Speedway

6/4/2016 - Dakota State Fair Speedway

Huron, SD

Prostollo's Challenge Cup XVI

$10,000 to win WISSOTA Late Models
Start Time 7:00 PM

Classes

  • Dirt Late Models45 entries
  • Wissota Midwest Modified

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Dirt Late Models

40 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7K Jason Krohn Jason Krohn Slayton, MN Slayton, MN -
2 3 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 1
3 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 3
4 7 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 3
5 11 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 6
6 18 21 Aaron Turnbull Aaron Turnbull Estevan, SK Estevan, SK 12
7 8 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 1
8 4 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -4
9 17 22B Gary Brown Jr Gary Brown Jr Brandon, SD Brandon, SD 8
10 24 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 14
11 9 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD -2
12 15 7W Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 3
13 12 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -1
14 13 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -1
15 16 12B Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
16 21 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 5
17 20 38 Jordan Heiman Jordan Heiman Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 3
18 23 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 5
19 25 51B Nate Beyenhof Nate Beyenhof Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA 6
20 22 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB 2
21 DNF 10 1QT Brian Diede Brian Diede Huron, SD Huron, SD -11
22 DNF 5 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -17
23 DNF 19 22 Corey Nelson Corey Nelson Canby, SD Canby, SD -4
24 DNF 14 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -10
25 DNF 2 57 Chad Williamson Chad Williamson Watertown, SD Watertown, SD -23
10 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Corey Nelson Corey Nelson Canby, SD Canby, SD 1
2 3 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB 1
Top 2 transfer
3 1 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -2
4 6 28D Kelly Duffy Kelly Duffy Winner, SD Winner, SD 2
5 9 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
6 8 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 2
7 DNF 7 1B Scott Borkowski Scott Borkowski Mitchell, SD Mitchell, SD -
8 DNF 5 17J John Winge John Winge Harrisburg, SD Harrisburg, SD -3
9 DNF 4 777 Aaron Krohn Aaron Krohn Slayton, MN Slayton, MN -5
10 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 38 Jordan Heiman Jordan Heiman Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -
2 2 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -
Top 2 transfer
3 4 44X Eric Mass Eric Mass Rapid City, SD Rapid City, SD 1
4 5 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 1
5 6 75S Mike Jager* Mike Jager* Gettysburg, SD Gettysburg, SD 1
6 7 49 Rick Mings Rick Mings Oak Grove, MN Oak Grove, MN 1
DNS 8 3X Lyndon Bolt Lyndon Bolt Rapid City, SD Rapid City, SD -
DNS 9 10TOO John Hoefert John Hoefert Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -
DNS 3 51B Nate Beyenhof Nate Beyenhof Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA -
10 Laps

B Feature 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 1
2 1 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
Top 2 transfer
3 4 52X David McDonald David McDonald Huron, SD Huron, SD 1
4 3 17 Tyler Lambert* Tyler Lambert* Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
5 6 81 Mike Stadel Mike Stadel Rapid City, SD Rapid City, SD 1
6 5 1 Dusty Peterson Dusty Peterson Fargo, ND Fargo, ND -1
7 7 22X Cale Berry Cale Berry Carver, MN Carver, MN -
DNS 8 21XC Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN -
DNS 9 R30 zzzRobert zzzOdegard zzzRobert zzzOdegard Williston, ND Williston, ND -
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
2 4 7W Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 2
3 3 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
4 2 75S Mike Jager* Mike Jager* Gettysburg, SD Gettysburg, SD -2
5 7 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 2
6 8 1QT Brian Diede Brian Diede Huron, SD Huron, SD 2
7 9 777 Aaron Krohn Aaron Krohn Slayton, MN Slayton, MN 2
8 5 3X Lyndon Bolt Lyndon Bolt Rapid City, SD Rapid City, SD -3
9 6 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -3
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 57 Chad Williamson Chad Williamson Watertown, SD Watertown, SD 2
2 7 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 5
3 8 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 5
4 1 1 Dusty Peterson Dusty Peterson Fargo, ND Fargo, ND -3
5 6 12B Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
6 9 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 3
7 5 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
8 2 1B Scott Borkowski Scott Borkowski Mitchell, SD Mitchell, SD -6
DQ 4 R30 zzzRobert zzzOdegard zzzRobert zzzOdegard Williston, ND Williston, ND -
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD -
2 6 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 4
3 8 4 Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 5
4 4 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -
5 3 81 Mike Stadel Mike Stadel Rapid City, SD Rapid City, SD -2
6 7 22B Gary Brown Jr Gary Brown Jr Brandon, SD Brandon, SD 1
7 9 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB 2
8 2 22X Cale Berry Cale Berry Carver, MN Carver, MN -6
9 5 21XC Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN -4
10 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
2 3 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
3 2 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -1
4 5 52X David McDonald David McDonald Huron, SD Huron, SD 1
5 7 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 2
6 8 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN 2
7 4 38 Jordan Heiman Jordan Heiman Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -3
8 6 22 Corey Nelson Corey Nelson Canby, SD Canby, SD -2
9 9 28D Kelly Duffy Kelly Duffy Winner, SD Winner, SD -
10 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7K Jason Krohn Jason Krohn Slayton, MN Slayton, MN -
2 5 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
3 6 21 Aaron Turnbull Aaron Turnbull Estevan, SK Estevan, SK 3
4 2 17J John Winge John Winge Harrisburg, SD Harrisburg, SD -2
5 4 44X Eric Mass Eric Mass Rapid City, SD Rapid City, SD -1
6 7 17 Tyler Lambert* Tyler Lambert* Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
7 3 49 Rick Mings Rick Mings Oak Grove, MN Oak Grove, MN -4
8 8 51B Nate Beyenhof Nate Beyenhof Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA -
9 9 10TOO John Hoefert John Hoefert Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -

Points

Latest Photos

Structural Buildings
MyRacePass
Dirt Track Supply
Joe Provo
Richmond
RaceWest Awards
My Erma
Garage-Tech X-Treme